خانه / اخبار / حصار نیوز: گزارش سالیانه خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد نقض مستمرحقوق بشر در ایران

حصار نیوز: گزارش سالیانه خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد نقض مستمرحقوق بشر در ایران

حصار نیوز: گزارش سالیانه خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد نقض مستمرحقوق بشر در ایران

به گزارش حصار، کانون حمایت از فعالان سیاسی و عقیدتی: خانم عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر طی گزارش سالیانه خود در نشست سالیانه سازمان ملل در نیویورک گزارش جامعی از نقض مستمر و سیستماتیک حقوق بشر، اعدامهای بی وقفه، فشارها و شکنجه های غیر انسانی علیه زندانیان و فعالان سیاسی، عقیدتی و مدنی ارائه نمود.

در این گزارش موارد نقض حقوق بشر، حقوق شهروندان، حقوق زنان، حقوق اقلیتهای مذهبی، افراد و شخصیتهای بطور مشروح بیان شده است. خانم جهانگیر گزارش خود را بر اساس اسناد و مدارک و شواهد ارائه شده در این باره مطرح نموده و بطور ویژه به قتل عام سال شصت و هفت اشاره نموده و خواستار رسیدگی به همه این موارد شد.

خانم جهانگیر در شروع سخنرانی خود اظهار نمود: ” گزارشي كه امروز ارائه مي‌كنم، مربوط به شش ماهة اول سال 2017 و بر پاية اطلاعاتي است كه هم از داخل و هم خارج ايران دريافت شده است… من نسبت به نرخ اعدام‌ها در ايران نگرانم؛ گزارش‌ها نشان مي‌دهد كه از شروع سال جاري (ميلادي) 435 تن اعدام شده‌اند… در سال گذشته دست كم 4 متهم نوجوان اعدام شدند و 86 تن در صف مجازات مرگ هستند؛ هر چند ممكن است آمار واقعي بالاتر باشد… از اين فرصت استفاده مي‌كنم تا بر فراخوانم به آزادي تمامي متهمان نوجوان كه تحت مجازات مرگ هستند تأكيد كنم و از مقامات ايران مي‌خواهم فوراً محكوم‌كردن كودكان به مرگ را لغو كنند…”

گزارشگر ویژه ضمن اشاره به موارد بسیار نقض حقوق بشر در ادامه گزارش خود چنین گفت: “…برای حركت رو به جلو من مایلم پیشنهاد كنم كه ما بايد نگاهی به گذشته داشته باشیم. در این رابطه تعداد قابل توجهی از دادخواست‌ها، ارتباطات و مدارك پيرامون اعدام‌هاي گزارش‌شدة هزاران زندانی سیاسی، از مرد و زن و نوجوانان در سال 1988 حاكي از درد و رنج  عميق و مستمري است كه مطمئناً باید به آن پرداخته شود. این قتل‌ها به‌خودی خود توسط برخی از بالاترين مقامات حكومت مورد تأیید قرار گرفته‌اند. تقریباً به‌طور روزانه من نامه‌های خالصانه‌يي را از بستگان كشته‌شدگان دریافت می‌كنم كه به پاسخگويي فراخوان مي‌دهند. خانوادة قربانیان حق غرامت و جبران دارند و از اين حق برخوردارند كه از حقایق این وقایع و سرنوشت قربانیان، بدون ریسك تلافی، آگاه شوند. از اين‌رو من بر فراخوان خود به حكومت تأكيد مي‌كنم تا تضمین كند كه یك تحقیقات جامع و مستقل در مورد این وقایع صورت بگیرد.”

 

برای شنیدن کامل سخنان خانم عاصمه جهانگیر به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://webtv.un.org/%E2%80%A6/transforming-the-world-%E2%80%A6/4930324186001/watch/asma-jahangir-special-rapporteur-on-human-rights-in-iran-at-the-third-committee-31st-meeting-general-assembly-72nd-session/5621682190001/?term=&page=2

 

همچنين اينجا را چك كنيد

حصار نیوز : نامه استمداد مادر زندانی سیاسی محبوس در اوین، نادر افشاری از مجامع حقوق بشری

حصار نیوز : نامه استمداد مادر زندانی سیاسی محبوس در اوین، نادر افشاری از مجامع …

حصار نیوز : بازداشت هفت نفر از پیروان آئین بهائی در بوشهر

حصار نیوز : بازداشت هفت نفر از پیروان آئین بهائی در بوشهر به گزارش حصار …

حصار : بازداشت مادر و خواهر آتنا دائمی، (معصومه نعمتی و هانیه دائمی) و فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی در مقابل زندان اوین

حصار : بازداشت مادر و خواهر آتنا دائمی، (معصومه نعمتی و هانیه دائمی) و فرنگیس …

Powered by moviekillers.com